YENİ KİMLİK ALABİLMEK İÇİN YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER
 
 
 
 
 
 
 
 

  Bakanlığımıza intikal eden bilgilerden "mevcut nüfus cüzdanı" nın geçerlilik ve değiştirme süresi ile ilgili olarak tereddütlerin olduğu anlaşılmıştır. Bilindiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı yaygınlaştırma uygulamasına ülke genelinde 02.01.2017 tarihinden itibaren başlanmıştır. Bu çalışmanın 3 ila 3,5 yıl içerisinde tamamlanması öngörülmektedir. Bu itibarla kişilerin elinde var olan nüfus cüzdanları, değiştirilmesini zorunlu kılan haller dışında yenisi ile değiştirilinceye kadar geçerlidir.

        Diğer taraftan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı uygulamalarında doğum, kayıp veya tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurusunda, yeni kart düzenleninceye kadar on beş gün geçerli Geçici Kimlik Belgesi düzenlenmekte ve belgenin Kimlik Paylaşımı Sistemi üzerinden doğruluğu da kontrol edilebilmektedir.

 

Yeni kimlik alabilmek için istenildiği takdirde buradan randevu alabilirsiniz.

 

 
 
 
 

Yeni Kimlik Başvurusu Yapabilmek İçin:

* Vatandaş bizzat kendisi herhangi bir T.C. Nüfus Müdürlüğüne müracaat etmesi gerekmektedir.

* Kullanmış olduğunu T.C. Nüfus Kimliği (Olmaması durumunda ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı vs. ile de gelebilir.)

* Son 6 içinde çekilmiş biyometrik vesikalık fotoğraf (1 Adet)

* 16 TL Kart Kimlik Ücreti Bedeli

* 15 yaşından küçükler için kimlik alabilmesi için Velileri yada Vasileri ile birlikte müracaat etmesi gerekmektedir. İstenildiği taktirde resimli / resimsiz kimlik verilebilir. 

 

Not: Başvuru işlemlerin ardından yeni kimlik kartı posta ile ev adresinize gönderilecektir.